migowy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Niebezpieczne wypadki i pożar

20W poniedziałek 15 lipca 2019 roku leszczyńscy strażacy wyjeżdżali kilka razy do zdarzeń. Pierwsze zgłoszenie o wypadku dwóch pojazdów na drodze S5 (na wysokości Strzyżewic) wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiej w Lesznie o godzinie 11:41. Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej (JRG) w Lesznie.

Strażacy na miejscu zdarzenia zastali dwa pojazdy po zderzeniu na jezdni w kierunku Poznania. W pojazdach podróżowały trzy osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. Kierowcom została udzielona pomoc przez Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM), a pasażer samochodu osobowego został zabrany do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez całkowite zamknięcie odcinka jezdni w kierunku Poznania. Następnie rozłączyli akumulatory w pojazdach i zakręcili zawór zbiornika LPG znajdującego się w Mitsubishi. Po czynnościach dochodzeniowych, prowadzonych przez Policję, z jezdni zostały usunięte resztki powypadkowe oraz płyny eksploatacyjne. Droga była zamknięta dla ruchu przez około 2 godziny, a straty zostały oszacowane na 30 tys. zł.
Kolejne zgłoszenie dyżurny otrzymał o godzinie 15:27 i dotyczyło wypadku samochodu osobowego z samochodem ciężarowy, na drodze powiatowej miedzy Lipnem, a Gonembicami. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp z JRG Leszno oraz po jednym zastępie z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z Lipna i Osiecznej. Pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy zabezpieczyły teren działań i przystąpiły do uwalniania zakleszczonego kierowcy Hondy Jazz. Dzięki usunięciu drzwi bocznych i tylnej klapy pojazdu, poszkodowany został uwolniony i przekazany ZRM. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję z jezdni usunięto plamę płynów eksploatacyjnych i resztki powypadkowe. W trakcie działań na miejsce zdarzenia przyjechał dodatkowy samochód ciężarowy, na który pracownicy firmy transportowej dokonali przeładunku bydła z pojazdu biorącego udział w zdarzeniu. Działania trwały prawie 3 godziny, a straty oszacowano na 15 tys. zł. Dodatkowo w godzinach popołudniowych do leszczyńskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o pożarze pozostałości roślinnych w miejscowości Zaborówiec. Na miejsce zostały zadysponowane w pierwszym rzucie zastępy z OSP Brenno i OSP Wijewo. Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palącą się pryzmę czym pożar ugaszano.
Dodatkowo został zadysponowany samochód operacyjny wraz z przyczepką gaśniczą do zaopatrzenia wodnego, w celu zbudowania linii zasilającej działania gaśnicze z pobliskiego stawu. Miejsce objęte pożarem zostało przegarnięte i obficie zlane wodą. Działania gaśnicze trwały ponad dwie godziny i brało w nich udział 21 strażaków.

Opracowanie: asp. Dominik Wels
Zdjęcia: Archiwum KM PSP w Lesznie

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

showthumb

Fundacja "SOLIDARNI"

proby logo

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

FireFightersPlus

fireplus

I miejsce KM PSP Leszno

miejsce

„WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI”

rolnicy

Kontakt ePUAP

epuap

Pomóżmy Sławkowi z KP PSP Starogard

pomoc1

Pomóżmy Viktorii Markiewicz

wiktoria

Pomóżmy Jackowi Oblamskiemu

plakat duzy

REKRUTACJA NA STUDIA W SGSP

SGSP Okladka

Statystyki

Interwencji w tym roku:
Miejscowe zagrożenia90
Pożary32
Alarmy fałszywe18
Łącznie interwencji:140

Komora

Przeszkolonych strażaków:
PSP43
OSP KSRG28
OSP12
Łącznie:83

Program Regionalny

dof

bip

Bezpieczeństwo

nie dla czadu

Edukacja i profilaktyka pożarowa

edukacja

© 2015 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie

Logowanie