migowy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pożary w trakcie żniw.

131 lipca 2017 roku do leszczyńskiej komendy wpłynęły dwa zgłoszenia związane z pożarami, do których doszło na powierzchniach upraw rolnych. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godzinie 11.26 z pola w obrębie miejscowości Boguszyn, Gmina Włoszakowice. Wskutek zerwania napowietrznej linii energetycznej spaleniu uległo 1,5 ha zboża, które według szacunku własnego komendy oszacowano na kwotę 5 tys. złotych. W działaniach gaśniczych brały udział trzy zastępy straży pożarnej. Do kolejnego zdarzenia doszło o godzinie 13.55 w miejscowości Frankowo, Gmina Osieczna. Prawdopodobnie w wyniku zaiskrzenia z kombajnu podczas młócenia zboża doszło do pożaru na powierzchni 0.5 ha. Pożarzysko w trakcie dojazdu zastępów straży było już oborywane. Ratownicy z przybyłych na miejsce trzech zastępów straży pożarnej dogasili ogień i obficie zlali powierzchnie objętą pożarem.
Przełom miesiąca lipca i sierpnia, to czas prowadzenia intensywnych prac polowych związanych głównie z młóceniem zbóż. Należy pamiętać, że zgodnie z § 41 ust. 1 ust. 7. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z 2010 roku); „podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razi potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie pożaru”.
Wobec obowiązku wynikającego z powyższego rozporządzenia, funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP Leszno doraźnie kontrolują miejsca prowadzenia prac polowych związanych głównie z młóceniem zbóż. Kontrolami głównie objęty jest sprzęt wykorzystywany do prowadzenia prac oraz sposób zabezpieczenia miejsca ich prowadzenia.

Opracowanie: mł. bryg. Rafał Wypych – Oficer Prasowy KM PSP Leszno.
Zdjęcia – Archiwum KM PSP Leszno

Stop pożarom traw

stop traw 2

Kontakt ePUAP

epuap

Pomóżmy Sławkowi z KP PSP Starogard

pomoc1

Statystyki

Interwencji w tym roku:
Miejscowe zagrożenia338
Pożary137
Alarmy fałszywe38
Łącznie interwencji:513

REKRUTACJA NA STUDIA W SGSP

SGSP Okladka

Komora

Przeszkolonych strażaków:
OSP184
OSP KSRG111
PSP23
Łącznie:318

Program Regionalny

dof

bip

Bezpieczeństwo

nie dla czadu

Edukacja i profilaktyka pożarowa

edukacja

© 2015 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie

Logowanie